Ingrediente:
piept de pui, ardei gras, ardei capia rosu, ceapa rosie, rosii, 1 lingura ulei, sare, piper, patrunjel, ghimbir ras.
Mod de preparare:
Pieptul de pui dezosat si spalat se taie cubulete, se condimenteaza dupa preferinta si se lasa la rece. Se coc ardeii pe foc, dupa care se presara cu sare mare si se acopera cu un capac ca sa se abureasca. Dupa ce au stat asa vreo 10 minute, se scot, se curata de pielita si seminte si se taie in fasii lungi, dupa care se lasa intr-un bol ca sa lase zeama. Luam carnea de la rece si o punem la prajit intr-o cratita cu ulei incins. Cand a devenit albicioasa adaugam ceapa taiata solzisori si lasam cratita pe foc pana cand se prajeste si ceapa. Peste carne adaugam rosiile taiate cubulete si lasam cratita pe foc pana se formeaza un sos. Apoi adaugam ardeii impreuna cu zeama care au lasat-o. Se adauga sare, piper si ghimbir si se lasa sa se faca pana scade sosul avand grija sa amestecam sa nu se prinda de cratita. Se serveste rece sau calda cu patrunjel verde presarat pe deasupra.
Pofta buna!